30 września 2020

Poznaj dotacje do instalacji fotowoltaicznych

Czy instalacje fotowoltaiczne podbiją polskie domy, firmy i gospodarstwa rolne? Jest na to szansa, o ile koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych będzie przystępny. A jak pokazuje praktyka, dzięki bezzwrotnym dotacjom coraz więcej osób prywatnych, przedsiębiorców i rolników, decyduje się produkcję energii ze słońca. Sprawdźmy zatem, na jakie dotacje możesz liczyć, gdy chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Jakie są rodzaje dotacji do instalacji fotowoltaicznych?

Programów, wspierających inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne jest całkiem sporo. Niektóre powstały z myślą o osobach prywatnych, inne o większych firmach czy gospodarstwach rolnych. Różnią się one także kwotami, jakie można uzyskać, a także terminem składania wniosku o finansowanie. Czasem taki wniosek o dotację na instalację fotowoltaiczną musi wpłynąć przed fizycznym zakończeniem inwestycji, a w niektórych przypadkach dopiero po postawieniu instalacji.

Poza tym dotacje oferowane są zarówno w ramach programów ogólnopolskich, jak i regionalnych. Do tych drugich przystępuje zazwyczaj mniej chętnych, więc i szanse na uzyskanie finansowania są większe. Do tego, programy regionalne są zazwyczaj lepiej dopasowane do potrzeb mieszkańców.

Co ważne, niektóre programy mają charakter bezzwrotnych dotacji, a inne mają formę pożyczki. Z tego względu warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty na finansowanie inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

— Zastanawiasz się, czy w Polsce opłaca się stawiać instalacje fotowoltaiczne? Dowiedź się, dlaczego ta inwestycja na pewno ci się opłaci.

Dotacje na instalację fotowoltaiczną w ramach programu „Mój Prąd”

„Mój Prąd” to rządowy program, skierowany do osób fizycznych, które chcą wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Dotacja pozwala na pokrycie do 50% kosztów kwalifikowanych, przy czym nie więcej niż 5000 zł na jedno przedsięwzięcie. Wprawdzie wnioski w ramach programu „Mój Prąd” można składać do 18 grudnia 2020 roku, ale warto zrobić wcześniej. Zostawiając sprawę na ostatnią chwilę, narażamy się, że nabór może zakończyć się przed tym terminem z powodu wykorzystania wszystkich przewidzianych środków. Obecnie wnioski o dotację przyjmowane są tylko drogą elektroniczną przez stronę gov.pl.

Dotacje na instalację fotowoltaiczną w ramach programu „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” powstał w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Mogą z niego skorzystać właściciele domów jednorodzinnych oraz osoby, które mają zgodę na budowę takiego domu.

W ramach programu „Czyste Powietrze” możemy ubiegać się zarówno o pożyczkę, jak i bezzwrotną dotację. W tym drugim przypadku możemy liczyć na dofinansowanie do 90% kosztów kwalifikowanych projektu. Warto dodać, że minimalny taki koszt kwalifikowany to 7000 zł, a maksymalny – 53 000 zł.

Z programu „Czyste Powietrze” możemy skorzystać do 2029 roku, przy czym umowy są podpisywane tylko do końca 2027 roku.

— Masz dość wysokich rachunków za prąd? Sprawdź, jak optymalizować inwestycję w instalację fotowoltaiczną dla domu.

Dotacje na instalację fotowoltaiczną w ramach programu „Agroenergia”

Z kolei z programu „Agroenergia” mogą skorzystać rolnicy indywidualni, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Celem programu jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, który wynika z działalności rolniczej w Polsce.

W przypadku tego programu do kosztów kwalifikowanych zalicza się zarówno budowę instalacji fotowoltaicznej, jak i budowę i modernizację urządzeń lub instalacji produkcyjnych, co zmniejszy zużycie surowców pierwotnych.

— Prowadzisz gospodarstwo rolne? Przekonaj się, dlaczego rolnicy powinni inwestować w energię ze słońca.

Ulga termomodernizacyjna do 53 000 zł

Od 2019 roku przysługuje nam również tzw. ulga termomodernizacyjna w wysokości do 53 000 zł. Na czym one polega? Pozwala ona na odliczenie od dochodu wszelkich wydatków, związanych ze zmniejszeniem zużycia energii cieplnej w domu. Oznacza to, że poniesione koszty możemy odliczyć od dochodu w kolejnych 6 latach, dopóki nie rozliczymy całej kwoty.

Maksymalnie możemy odliczyć do 53 000 zł. Musimy jednak pamiętać, że wydatki, które sfinansowaliśmy w ramach innych dotacji, nie podlegają odliczeniu z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Dotacje na farmy fotowoltaiczne

Z różnego rodzaju dotacji mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy planują postawienie całych farm fotowoltaicznych. Koszty takiej inwestycji sięgają zazwyczaj kilku milionów złotych, a dzięki dofinansowaniu zwróci się ona o wiele szybciej.

Dotacje na farmy fotowoltaiczne dla firm można otrzymać m.in. w województwie małopolskim.

Dotacje na panele fotowoltaiczne w Warszawie

Jak już wspomnieliśmy w Polsce działa wiele programów regionalnych, oferujących dofinansowanie fotowoltaiki. Jednym z takich przykładów jest program działający w Warszawie.

W ramach takiego programu mieszkańcy stolicy mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie do 15 000 zł za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Zaznaczmy jednak, że koszt nie może być wyższy niż 1500 zł za 1 kWp.

Z warszawskiego programu mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Obecnie można starać się o dotację na rok 2021.

Wiesz już, na jakie dotacje na instalację fotowoltaiczną możesz liczyć. Jeśli jednak masz problem z wypełnieniem odpowiednich wniosków, skontaktuj się z nami. Nie tylko pomożemy ci załatwić wszelkie formalności, ale i znajdziemy najlepsze dotacje i finansowanie niezbędne do postawienia instalacji fotowoltaicznej.