Na czym polega opłata mocowa?

Na czym polega opłata mocowa?

Masz wrażenie, że twoje rachunki za prąd znów poszły w górę? Tym razem jest to wyniki dodatkowej opłaty mocowej, która weszła w życie w styczniu 2021. Sprawdźmy, na czym ona polega oraz jak można jej uniknąć.

Czym jest opłata mocowa?

Opłata mocowa jest wynikiem tzw. ustawy mocowej przyjętej w 2017 roku. Co ciekawe, miała ona wejść w życie już w październiku 2020 roku, ale ostatecznie funkcjonuje ona od stycznia 2021. Jednak, czym w ogóle jest ta opłata? Zgodnie z przepisami środki zebrane w ramach opłaty mocowej będą przeznaczone na utrzymanie rezerw energii przez elektrownie węglowe. Dzięki temu będą one w stanie zapewnić nam stałe dostawy prądu i stabilność cen energii elektrycznej. Do tego unikniemy niekorzystnych skutków niedoborów wytwórczych, zwłaszcza tzw. blackout energetycznego. Mówiąc inaczej, opłata mocowa ma sprawić, że prądu z sieci energetycznej nigdy nam nie zabraknie.

– Zależy ci na instalacji fotowoltaicznej, która szybko zacznie na siebie zarabiać. Poznaj dotacje do instalacji fotowoltaicznych.

Jakie są wady opłaty mocowej?

Nie da się ukryć, że opłata mocowa to kolejna danina, którą musimy płacić. Już sam ten fakt sprawia, że kręcimy na nią nosem, w czym nie ma zresztą niczego dziwnego. Jednak opłata mocowa wzbudza kontrowersje jeszcze z innych powodów.

Przede wszystkim dyskusyjny jest cel, w jakim środki te są pobierane. Oczywiście nikt nie neguje konieczności zabezpieczenia energetycznego Polski, jednak finansowanie nierentownych koncernów energetycznych i elektrowni węglowych budzi sporo wątpliwości. W końcu, gdy cały zachodni świat przestawia się na odnawialne źródła energii (OZE), my dodatkowe pieniądze przeznaczamy na rozwiązania kosztowne i nieekologiczne. A warto ponadto dodać, że na naszych rachunkach już od dawna widnieje tzw. opłata przejściowa, która również trafia do producentów prądu z przeznaczeniem na m.in. remonty.

Kto zapłaci opłatę mocową?

Można powiedzieć, że przed opłatą mocową nie da się uciec. Muszą płacić ją zarówno gospodarstwa domowe, jak i fabryki, banki, firmy usługowe, szpitale, samorządy itd.

Jednak w nieco innej sytuacji są osoby, które korzystają z instalacji fotowoltaicznej. Otóż, jeśli ktoś w 100% korzysta z energii elektrycznej, którą samodzielnie wyprodukował, opłata mocowa nie zostanie naliczona. Z drugiej strony, jeśli panele fotowoltaiczne pokrywają nasze zapotrzebowanie energetyczne tylko częściowo, zapłacimy opłatę mocową w ograniczonym zakresie.

Oznacza to, że jeśli chcemy uniknąć dodatkowych opłat za energię, warto zakupić instalację fotowoltaiczną. W ten sposób nie tylko zmniejszymy dotychczasowe rachunki za prąd, ale i unikniemy dodatkowych opłat, właśnie takich jak opłata mocowa.

– Planujesz zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, jak rozliczyć się z zakładem energetycznym.

Ile wynosi opłata mocowa?

Na koniec przyjrzyjmy się, ile wynosi opłata mocowa. W przypadku gospodarstw domowych są to następujące kwoty w skali miesiąca:

– 2,30 zł – zużycie do 500 kWh rocznie,

– 5,5 zł – zużycie od 500 do 1200 kWh rocznie,

– 9,19 zł – zużycie od 1200 do 2800 kWh rocznie,

– 12,87 zł – zużycie powyżej 2800 kWh rocznie.

Do tego pozostałe grupy odbiorców zapłacą dodatkowo 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w czasie szczytowego zużycia mocy w systemie. A to przełoży się na wyższe rachunki za prąd o około 76,20 zł za MWh.

– Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej w firmie? Sprawdź, dlaczego przedsiębiorcy powinni inwestować w czystą energię.

Opłata mocowa – podsumowanie

Opłata mocowa to kolejna danina, która obciąży domowy i firmowy budżet. Wraz z nią po raz kolejny wzrastają nasze rachunki za prąd. Jest jednak sposób, aby jej uniknąć. Wystarczy postawić na sprawdzone i coraz bardziej opłacalne rozwiązanie, czyli instalację fotowoltaiczną. Pozwala ona nie tylko na zmniejszenie rachunków za prąd, ale i zadbanie o środowisko naturalne.

– Nie jesteś przekonany do fotowoltaiki? Poznaj korzyści z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej w domu lub w firmie.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi: