Jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną?

Jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej dostarczają prąd do polskich domów. Dlatego warto uwzględnić ich montaż już na etapie planowania budowy. Sprawdźmy zatem, jakie elementy brać pod uwagę budując dom pod instalację fotowoltaiczną.

Co wziąć pod wagę budując dom z instalacją fotowoltaiczną?

Jeśli planujesz korzystać w domu z instalacji fotowoltaicznej, warto już na etapie jego budowy zadbać o kilka kwestii. Dzięki temu późniejszy koszt zakupu i montażu instalacji będzie mniejszy, a do tego cała inwestycja szybciej się zwróci. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Są to przede wszystkim takie czynniki jak:

  • kształt dachu,
  • materiał, z jakiego jest zbudowany dach,
  • zaplanowanie kanałów kablowych,
  • plan ogrodu i bezpośredniego otoczenia budynku,
  • miejsce na dodatkowe urządzenie, niezbędne do działania instalacji fotowoltaicznej,
  • architektura umożliwiająca wejście na dach i pracę na nim.

Jak widać, nie są to sprawy ani kosztowne, ani problematyczne. Natomiast uwzględnienie ich na etapie projektowania domu w znacznym stopniu ułatwi późniejszy montaż instalacji fotowoltaicznej.

– Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu? Sprawdź, jak zoptymalizować całą inwestycję.

Jaki powinien być kształt dachu?

Przede wszystkim w Polsce część dachu, na której znajdą się panele fotowoltaiczne, powinna być skierowana na południe. Dzięki temu w ciągu dnia dotrze do nich więcej promieni słonecznych.

Natomiast z punktu widzenia wydajności panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane na dachu pod kątem 30-45 stopni. Z tego względu warto tak zaprojektować dach domu, aby odpowiadał tym parametrom. Wprawdzie panele można też zamontować na specjalnych stelażach, ale może to podnieść koszt całej inwestycji.

Poza tym na dachu powinna być dostępna odpowiednia powierzchnia, na której bez przeszkód można umieścić konstrukcję z paneli fotowoltaicznych. A to oznacza brak okien, świetlików, otworów wentylacyjnych czy kominków w tej części dachu.

Najlepszym materiałem na dach pod instalację fotowoltaiczną są blachodachówki lub gont bitumiczny. Jednak praktycznie wszystkie materiały, z jakich obecnie robi się dachy, nadają się do tego, aby zamontować na nich panele fotowoltaiczne.

– Zastanawiasz się, czy panele słoneczne wyprodukują wystarczającą ilość energii na twoje potrzeby? Sprawdź, czy instalacje fotowoltaiczne w Polsce są opłacalne.

Jak poprowadzić instalację elektryczną?

Aby panele fotowoltaiczne mogły dostarczać prąd do domu, potrzebne będzie okablowanie. Z tego względu na etapie projektowania budynku warto uwzględnić miejsce na dodatkowe kable, które będzie można swobodnie poprowadzić na dach.

Przy budowie domu należy także pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to także inwerter, a w przypadku instalacji off-grid również akumulatory. Warto zawczasu znaleźć dla nich odpowiednie miejsce.

– Zastanawiasz się, czy wybrać instalacje on-grid czy off-grid? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Czy plan ogrodu może wpływać na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Projektując dom pod instalację fotowoltaiczną, należy także bliżej przyjrzeć się otoczeniu. Ważne, aby unikać wysokich drzew od strony południowej, które mogłyby zasłaniać panele, a przez to zmniejszać ich wydajność. A najlepiej, aby żadne drzewa nie rzucały cienia na panele.

Prace konserwacyjne przy panelach fotowoltaicznych

Z jednej strony panele fotowoltaiczne są niemalże bezobsługowe. Nie znaczy to jednak, że można zostawić je same sobie. Od czasu do czasu należy je oczyścić i zakonserwować, aby służyły jak najdłużej. Z tego względu warto zawczasu zadbać, aby dostęp do paneli był łatwy i wygodny, a praca na dachu była w pełni bezpieczna.
— Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna służyła jak najdłużej. Sprawdź, jak dbać o panele fotowoltaiczne.

Jeśli już na etapie planowania budowy domu uwzględnisz potrzeby instalacji fotowoltaicznej, koszt całej inwestycji będzie mniejszy. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza że kwestie, które należy uwzględnić, wcale nie są skomplikowane.


Opublikowano

w

przez

Tagi: