Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej?

Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej?

Jedną z największych zalet instalacji fotowoltaicznych jest ich bezawaryjność. Jak pokazuje doświadczenie, taki układ może wydajnie pracować 25 lat, a nawet dłużej. Jednak, jeśli chcemy z niego w pełni korzystać, powinniśmy regularnie przeprowadzać serwis całej instalacji. Sprawdźmy, na czym on polega.

Dlaczego serwis instalacji fotowoltaicznej jest niezbędny?

O instalacji fotowoltaicznej często mówi się, że jest ona bezobsługowa i bezawaryjna. Jest to w dużej mierze prawda, jednak nie oznacza to, że panele słoneczne i pozostałe części układu można pozostawić całkowicie bez nadzoru. Przeciwnie. Panele fotowoltaiczne należy odpowiednio pielęgnować, a całą instalację regularnie serwisować. Na szczęście nie jest to problematyczne. A systematycznie dokonywany serwis sprawi, że instalacja będzie sprawnie pracować o wiele dłużej. Po prostu wcześniejsze wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości sprawi, że będziemy w stanie je usunąć, zanim przerodzą się w poważną awarię.

Poza tym serwis instalacji fotowoltaicznej jest niezbędny, aby zachować gwarancję producenta. Bez niej możemy mieć problem z uznaniem reklamacji, gdyby poszczególne urządzenia zaczęły szwankować.

— Nie wiesz, jak konserwować instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, jak dbać o panele fotowoltaiczne, by służyły jak najdłużej.

Kiedy należy przeprowadzić serwis instalacji fotowoltaicznej?

Zacznijmy od tego, że są tak naprawdę dwa rodzaje okoliczności, w których serwis instalacji fotowoltaicznej jest niezbędny. Po pierwsze, jest to regularny serwis, który powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku. Służy on wychwyceniu nawet najmniejszych uszkodzeń, tak aby nie zamieniły się one w dużą awarię. Dzięki takiemu serwisowi zachowujemy gwarancję na instalację. Poza tym upewniamy się, że cały system będzie nam dobrze służył w kolejnych latach.

Z kolei drugą okolicznością, w jakiej powinniśmy przeprowadzić serwis instalacji fotowoltaicznej, jest jakakolwiek usterka czy uszkodzenie. Jeśli wydaje nam się, że instalacja nie pracuje jak trzeba, jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z fachowcem. W przeciwnym razie narażamy się na spore koszty i przestój w wytwarzaniu własnego prądu.

Kiedy należy wezwać nieplanowany serwis do instalacji fotowoltaicznej?

Przyjrzyjmy się teraz, kiedy zdecydowanie należy wezwać serwis do instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim jest to głośna praca inwertera. Zazwyczaj to urządzenie pracuje dosyć cicho, dlatego, gdy zaczyna wydawać głośniejsze lub uciążliwe dźwięki, może to świadczyć o jakiejś awarii. Poza tym należy wezwać serwis do wszelkich pęknięć, rys lub innych uszkodzeń na panelach fotowoltaicznych. Do tego dochodzi spadek mocy instalacji fotowoltaicznej lub większe rachunki za prąd. Oba te zjawiska mogą wynikać z nieprawidłowości, które należy jak najszybciej usunąć.

— Martwisz się, że awaria sprawi, że będziesz musiał dopłacać do prądu? Sprawdź, czy warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną.

Jak przebiega serwis instalacji fotowoltaicznej?

Wiemy już, że serwis instalacji fotowoltaicznej należy przeprowadzać regularnie, co najmniej raz w roku oraz w przypadku najmniejszych nieprawidłowości w działaniu systemu. Sprawdźmy teraz, na czym taki serwis polega.

Prawidłowo przeprowadzony serwis instalacji fotowoltaicznej składa się z kilku czynności. Są to:

– kontrola wizualna,

– sprawdzenie zabezpieczeń i mocowań,

– kontrola zabezpieczeń antykorozyjnych,

– kontrola przewodów AC i DC,

– pomiar parametrów elektrycznych instalacji,

– kontrola pracy inwertera.

Dodajmy jeszcze, że kontrola wizualna polega na sprawdzeniu zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i inwertera oraz innych elementów składających się na instalację fotowoltaiczną. Poza tym kontroli podlega także stabilność całej konstrukcji. Z kolei pomiar parametrów pokazuje, czy w trakcie generowania prądu nie pojawiają się ubytki.

— Zastanawiasz się, jak samodzielnie produkować prąd? Sprawdź, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są w stanie pracować przez dziesięciolecia. Wystarczy jedynie nieco o nie zadbać. Regularny serwis raz na rok lub wezwanie fachowca, gdy tylko pojawi się jakaś nieprawidłowość, z pewnością wydłużą żywotność całego systemu i sprawią, że inwestycja w fotowoltaikę będzie jeszcze bardziej opłacalna.

A jeśli dopiero planujesz zamontować instalacjhttps://web.archive.org/web/20220521084851/https://grineko.pl/jak-dziala-instalacja-fotowoltaiczna/ę fotowoltaiczną, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą ci na każdym etapie, od wykonania projektu, poprzez uzyskanie dofinansowania, aż po montaż instalacji fotowoltaicznej na twojej posesji.


Opublikowano

w

przez

Tagi: