Jak instalacja fotowoltaiczna radzi sobie z brakiem prądu?

Jak instalacja fotowoltaiczna radzi sobie z brakiem prądu?

Musisz skorzystać z komputera, chcesz obejrzeć ulubiony program w telewizji lub po prostu nie masz ochoty siedzieć w ciemnościach? Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku nie są to zbyt wygórowane wymagania. Zdarza się jednak, że dochodzi do awarii sieci energetycznej, przez którą wszelkie urządzenia na prąd błyskawicznie stają się bezużyteczne. Czy rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna a brak prądu

Mogłoby się wydawać, że skoro czerpiesz energię ze słońca, to wszelkie awarie sieci energetycznej nie powinny cię interesować. Tak jednak nie jest. Przynajmniej jeśli korzystasz z instalacji fotowoltaicznej typu on-grid, która podłączona jest do publicznej sieci.

Instalacje on-grid mają wiele zalet. Są tańsze w zakupie i montażu oraz pozwalają na magazynowanie nadwyżek prądu w sieci publicznej, skąd można je później odzyskać. Jednak to podłączenie do sieci sprawia, że każda awaria automatycznie wyłącza twoją instalację fotowoltaiczną. Dlaczego?

Otóż w przypadku instalacji on-grid inwerter (falownik) jest podłączony bezpośrednio do sieci. Element ten odpowiada za zamianę prądu stałego, pochodzącego z paneli fotowoltaicznych, w prąd zmienny, który idzie do gniazdka. Natomiast w przypadku awarii sieci inwerter jest automatycznie odłączany. Jest to rodzaj zabezpieczenia antywyspowego, które chroni elektryków pracujących przy naprawie sieci, przed porażeniem prądem z podłączonych do sieci instalacji fotowoltaicznych.
Zastanawiasz się, jak pozyskuje się energię ze słońca? Sprawdź, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Jak brak prądu w sieci wpływa na instalacje off-grid i instalacje hybrydowe?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku instalacji off-grid i instalacji hybrydowych. Przede wszystkim instalacja off-grid nie jest podłączona do publicznej sieci energetycznej, co oznacza, że jest od niej całkowicie niezależna. Nawet gdy dojdzie do awarii w sieci, ty w dalszym ciągu będziesz mógł korzystać z wyprodukowanego przez siebie prądu.

Podobnie jest w przypadku instalacji hybrydowych (więcej informacji o tym, dlaczego warto inwestować w instalację hybrydową, znajdziesz w tym artykule). To rozwiązanie łączy w sobie zalety obu typów instalacji fotowoltaicznych. Tak jak instalacja on-grid, hybryda podłączona jest do publicznej sieci energetycznej, ale może także pracować wyspowo, czyli bez połączenia z siecią. A to oznacza, że w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci, twoja instalacja fotowoltaiczna dalej będzie działać.

Dla wielu osób zaskoczeniem jest fakt, że instalacja fotowoltaiczna może być uzależniona od publicznej sieci energetycznej. Jednak taka zależność występuje jedynie w przypadku instalacji on-grid. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której przerwy w dostawie prądu zdarzają się często, zdecydowanie wybierz instalację hybrydową. Z kolei instalacja off-grid sprawdzi się raczej w przypadku domków letniskowych. Ze względu na pojemność akumulatorów może ona nie wystarczyć do zasilania całego domu jednorodzinnego, szczególnie w okresie zimowym. Natomiast, jeśli tam, gdzie mieszkasz, awarie są rzadkością, możesz zdecydować się na tańsze rozwiązanie, jakim jest instalacja typu on-grid.

Zastanawiasz się, jaką instalację fotowoltaiczną wybrać? Poznaj wady i zalety instalacji on-grid i off-grid.


Opublikowano

w

przez

Tagi: