Jak działa ochrona przepięciowa w instalacji fotowoltaicznej?

Jak działa ochrona przepięciowa w instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna ma nie tylko przynosić nam oszczędności, ale i być bezpieczna. Jest to możliwe dzięki ogranicznikom przepięć, które na szczęście dostępne są na rynku w coraz lepszych cenach. Sprawdźmy zatem, jak działa ochrona przepięciowa w przypadku instalacji fotowoltaicznej.

Na czym polega ochrona przeciwprzepięciowa w instalacji fotowoltaicznej?

Ochrona przepięciowa to zabezpieczenie przed przepięciami, które pochodzą z sieci energetycznej lub, które mogą powstać w samej instalacji fotowoltaicznej i sterującej. Poza tym ochrona przeciwprzepięciowa ma także chronić przed przepięciami, które wywoływane są przez uderzenia pioruna w samą instalację, a nawet w okolicy instalacji. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiczna może zostać uszkodzona przez przepięcie indukowane, nawet jeśli piorun uderzył kilkaset metrów od niej. A biorąc pod uwagę, że w Polsce mamy średnio 25 dni burzowych w roku, co przekłada się na 2 uderzenia piorunów na 1 km², naszą instalację powinniśmy dobrze zabezpieczyć. Zwłaszcza że dostępność ograniczników przepięć o odpowiednich parametrach jest dziś bardzo duża.

— Zamierzasz zainwestować we własny domy? Sprawdź, jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną.

Jak dobrać ogranicznik przepięć do instalacji fotowoltaicznej?

Dobór ograniczników przepięć zależy od ochrony odgromowej oraz odstępu izolacyjnego. Zacznijmy od tego, że projektując ochronę dla paneli fotowoltaicznych położonych na dachu, należy zapewnić odstęp izolacyjny s. W przeciwnym razie trzeba wdrożyć ochronę przeciwprzepięciową. To samo dotyczy sytuacji, w której odstęp izolacyjny s jest zachowany, ale panele zostały ułożone na dachu z metalowym pokryciem. Ponadto przyjmuje się, że każda instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu powinna być chroniona przez urządzenia ograniczające przepięcie SPD (Surge Protective Device). Jak zatem należy dobrać ogranicznik?

  • Dach z instalacją odgromową bez możliwości zachowania odstępu izolacyjnego – ogranicznik przepięć typu T-1 lub T1/T2.

  • Dach z instalacją odgromową i zachowanym odstępem izolacyjnym – ogranicznik przepięć typu T-2.

  • Dach bez instalacji odgromowej – ogranicznik przepięć typu T-2.

Poza tym lokalizacja ogranicznika przepięć zależy od odstępu pomiędzy modułami fotowoltaicznymi a falownikiem. Gdy jest ona mniejsza niż 10 m, ogranicznik powinien znajdować się przy falowniku. Jeśli jest większa niż 10 m, ogranicznik należy umieścić zarówno przy falowniku, jak i przy poszczególnych modułach.

 Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu? Sprawdź, jak możesz zoptymalizować taką inwestycję.

Ponadto można również zastosować rozwiązanie, polegające na zintegrowaniu ochrony strony AC systemu fotowoltaicznego, którą będzie stanowić ogranicznik przepięć i wyłącznik nadprądowy. Jak wygląda to w praktyce?

  • Dach z instalacją odgromową bez możliwości zachowania odstępu izolacyjnego – ogranicznik przepięć typu T-1 w rozdzielni głównej (gdy odległość między modułami a falownikiem jest mniejsza niż 10m) lub w rozdzielni głównej i przy falowniku (gdy odległość między modułami a falownikiem jest większa niż 10m).

  • Dach z instalacją odgromową i zachowanym odstępem izolacyjnym – ogranicznik przepięć typu T-1 w rozdzielni głównej.

  • Dach z instalacją odgromową i zachowanym odstępem izolacyjnym – ogranicznik przepięć typu T-2 przy falowniku (gdy odległość między modułami a falownikiem jest większa niż 10m).

  • Dach bez instalacji odgromowej – ogranicznik przepięć typu T-2 w rozdzielni głównej.

— Boisz się, że warunki atmosferyczne zniszczą twoje panele słoneczne? Sprawdź, czy warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną.

Odpowiednie zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej sprawi, że ta będzie wydajnie i bezawaryjnie pracowała przez wiele lat.


Opublikowano

w

przez

Tagi: