16 września 2020

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to coś więcej niż darmowy prąd dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. To opłacalna inwestycja na wiele lat, a także sposób na czystą energię, dzięki której dbasz o środowisko naturalne. Chcesz wiedzieć, jak działa instalacja fotowoltaiczna? Czytaj dalej.


Skąd brać prąd?

Chyba nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić, jak we współczesnym świecie moglibyśmy obyć się bez elektryczności. Natomiast jeszcze do niedawna jedynym sposobem pobierania prądu była publiczna sieć energetyczna. Dziś bez trudu możesz produkować własny prąd, właśnie dzięki instalacji fotowoltaicznej.


Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z docierającego do Ziemii promieniowania słonecznego. Nie ma przy tym znaczenia, jaka pogoda jest za oknem. I choć panele fotowoltaiczne pracują najbardziej efektywnie w piękny, słoneczny dzień, to instalacja pozyskuje energię, nawet gdy jest pochmurno. Pamiętaj również, że nadwyżkę energii możesz magazynować. Dzięki temu możesz wykorzystać ją w okresie zimowym, gdy wydajność instalacji fotowoltaicznej jest mniejsza.


— Chcesz dowiedzieć się więcej na temat podstaw fotowoltaiki? Poznaj najważniejsze pojęcia dotyczące instalacji fotowoltaicznych.


Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku urządzeń. Są to:
– panele fotowoltaiczne,
– inwerter (falownik),
– zabezpieczenie przeciwnapięciowe,
– licznik zużycia i produkcji energii,
– akumulator z regulatorem ładowania,
– okablowanie.


Instalacja fotowoltaiczna najczęściej podłączana jest do bieżącej instalacji elektrycznej. Co ważne, współczesne instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe, a ich wytrzymałość szacowana jest na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.


W jaki sposób instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd?
Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię, dzięki promieniom słonecznym. Gdy promienie te padają na panele fotowoltaiczne, wywołują ruch elektronów. W rezultacie generowany jest prąd stały, który następne przesyłany jest do falownika. Tam prąd stały zmieniany jest na prąd zmienny, który płynie z gniazdka.


Czy prąd można magazynować?
Zastanawiasz się, co dzieje się z prądem, wytworzonym przez instalację fotowoltaiczną, którego nie jesteś w stanie wykorzystać? Możesz magazynować go, aby skorzystać z niego w przyszłości. Są na to 2 sposoby.


Po pierwsze, możesz mieć własny akumulator, w którym gromadzisz nadwyżkę energii na własne potrzeby. W takim przypadku mówimy o instalacji off-grid. Co ważne, pozwala ona na odzyskanie zgromadzonej energii w 100%.


Po drugie, możesz zdecydować się na podłączenie instalacji fotowoltaicznej do publicznej sieci energetycznej (instalacja on-grid). Dzięki temu nadwyżka energii trafia do sieci publicznej.


Pamiętaj jednak, że obecnie nie możesz sprzedawać wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną energii. Możesz jednak rozliczać się z zakładem energetycznym bezgotówkowo. Oznacza to, że oddaną nadwyżkę energii możesz odzyskiwać i wykorzystywać nocami lub zimą, gdy wydajność paneli fotowoltaicznych jest mniejsza. Masz na to 365 dni od momentu przesłania nadwyżki energii elektrycznej do sieci publicznej.


W przypadku instalacji on-grid możesz bezpłatnie odzyskać tylko część energii przekazanej do sieci. Jest to odpowiednio:
– 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (instalacja do 10 kW),
– 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (instalacja do 50 kW).


Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do poboru prądu na własne potrzeby.


Wiesz już, na jakiej zasadzie działa instalacja fotowoltaiczna. Teraz przyszedł czas, abyś zacząć wykorzystywać ją na własne potrzeby. Skontaktuj się z nami i ciesz się tanią i czystą energią przez cały rok.