31 grudnia 2020

Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid – jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Zamierzasz zamontować instalację fotowoltaiczną? Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć, jest wybór pomiędzy instalacją typu on-grid i off-grid. Sprawdź, czym różnią się oba rozwiązania oraz jakie są ich wady i zalety.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Działanie instalacji fotowoltaicznej polega na przetwarzaniu energii słonecznej na energię elektryczną. Jej wydajność jest największa latem w długie, słoneczne dni. I to do tego stopnia, że tworzą się nadwyżki energii, których nie sposób na bieżąco zużyć. Z drugiej strony wydajność instalacji fotowoltaicznej zimą może okazać się niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest gromadzenie nadwyżek energii wiosną i latem, a następnie odzyskiwanie ich zimą. Zarówno instalacje on-grid, jak i off-grid dają taką możliwość, ale na innych zasadach.

– Zamierzasz pozyskiwać energię ze słońca? Sprawdź, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Na czym polega instalacja on-grid?

Instalacja on-grid oznacza, że instalacja fotowoltaiczna jest na co dzień podłączona do publicznej sieci energetycznej. Dzięki temu nadwyżki energii trafiają do sieci, skąd można je później odebrać. W ten sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej jest tzw. prosumentem: jednocześnie produkuje, jak i odbiera energię z sieci.
Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i praktyczne. Dzięki niemu w ogóle nie trzeba się przejmować nadwyżkami prądu, gdyż od razu trafiają one do sieci publicznej. Na ich wykorzystanie mamy aż 365 dni. Oznacza to, że prąd wyprodukowany za dnia można wykorzystać nocą, a nadwyżki z lata – w zimie.

Co jednak istotne, w przypadku instalacji fotowoltaicznej on-grid nie możemy odzyskać całej wyprodukowanej nadwyżki, a tylko jej część. Jest to odpowiednio 80 lub 70% w przypadku instalacji do 10 kW i 10-50 kW. Pomimo tego instalacja typu on-grid jest obecnie najtańszym rozwiązaniem, a także cieszy się największą popularnością.
Z kolei wadą tego typu instalacji fotowoltaicznej jest jej zależność od sieci energetycznej. W przypadku awarii lub planowego odłączenia nasza instalacja fotowoltaiczne również nie będzie działać. Poza tym w przypadku instalacji fotowoltaicznej on-grid w dalszym ciągu będziemy otrzymywać rachunki za prąd, ale będą one stanowić zaledwie ułamek kwoty, którą płaciliśmy do tej pory. Wynika to z tego, że będą one uwzględniały tylko opłaty stałe za dostęp do sieci, a nie za sam prąd.

– Zastanawiasz się na czym polega system upustów w przypadku instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, czym jest net-metering.

Na czym polega instalacja off-grid?

Alternatywą dla instalacji on-grid są instalacje off-grid, które nie mają połączenia z publiczną siecią energetyczną. Oznacza to, że właściciel takiej instalacji fotowoltaicznej jest całkowicie niezależny od dostawców energii elektrycznej.

Jak w takim przypadku magazynować nadwyżki energii? W tym celu potrzebne są specjalne akumulatory, które pozwalają na gromadzenie i przechowywanie prądu, którego nie byliśmy w stanie na bieżąco zużyć. W tym przypadku możemy bez trudu odzyskać do 100% energii, którą udało nam się nadprodukować.
Co ważne, akumulatory muszą zostać optymalnie dobrane do instalacji fotowoltaicznej, aby ich pojemność nie była ani za mała, ani za duża. Poza tym akumulatory powinno się regularnie rozładowywać i ładować ponownie, aby ich wydajność nie spadała.

Największą zaletą instalacji off-grid jest to, że pozwala ona korzystać z prądu, nawet gdy sieć energetyczna jest w danym momencie nieczynna. Jednak jej koszt jest większy, niż ma to miejsce w przypadku instalacji podłączanych do sieci energetycznych. Przez to cała inwestycja zwraca się dłużej.

– Chcesz, aby zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej zwróciły się jak najszybciej? Poznaj dotacje do instalacji fotowoltaicznych.

Instalacja on-grid czy off-grid?

Tak naprawdę oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Instalacja on-grid jest bardziej wygodna i tańsza, przez co szybciej się zwraca. Jednak z drugiej strony pozwala na odzyskanie tylko 70-80% nadprodukowanej energii. Z kolei instalacja off-grid daje pełną niezależności od sieci energetycznej, co jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie często dochodzi do awarii. Stąd instalacje off-grid są najczęściej wybierane w przypadku domków letniskowych.

Bez względu na to, na jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej się zdecydujesz, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Skontaktuj się z nami, a pomożemy ci na każdym etapie zakupu i montażu dowolnej instalacji fotowoltaicznej.