2 grudnia 2020

Instalacja fotowoltaiczna – jak rozliczyć się z zakładem energetycznym?

Zamierzasz zamontować instalację fotowoltaiczną na własne potrzeby? Sprawdź, co zmieni się w sposobie rozliczania energii z zakładem energetycznym.

Co zrobić z nadwyżką energii wytworzoną przez panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na samodzielne wytwarzanie prądu ze słońca na własne potrzeby (o tym, jak działa instalacja fotowoltaiczna, przeczytasz tutaj ). Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi paneli fotowoltaicznych i inwertera bez trudu uzyskasz w ciągu dnia energię, która pokryje twoje zapotrzebowanie na prąd. Co więcej, wiosną i latem, gdy dni są wyjątkowo słoneczne i długie, jesteś w stanie wytworzyć tyle energii, że nie będziesz w stanie jej na bieżąco zużyć. Na szczęście nie oznacza to, że część energii zostanie zmarnowana. Mając instalację typu on-grid, możesz przesyłać nadmiar energii do sieci energetycznej. Dzięki temu nadwyżkę odzyskasz wieczorami, gdy panele nie pracują oraz zimą, gdy cała instalacja pracuje mniej wydajnie. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób rozliczyć wysyłanie i odbieranie nadwyżki z sieci energetycznej.

Na czym polega system upustów dla fotowoltaiki?

System upustów dla fotowoltaiki oznacza, że masz możliwość darmowego odebrania energii, którą wcześniej przesłałeś do sieci energetycznej. Oznacza to, że rozliczenie z zakładem energetycznym ma charakter bezgotówkowy. W praktyce wygląda to tak, że nie możesz sprzedać nadwyżki energii w zamian za gotówkę. Zamiast tego możesz przesłaną nadwyżkę prądu odzyskać w dogodnym dla siebie momencie. Musisz jednak pamiętać o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, możesz odzyskać energię wprowadzoną do sieci nie wcześniej niż 365 dni przed dniem, w którym dokonano odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że po przesłaniu nadwyżki prądu do sieci energetycznej masz rok na jej wykorzystanie.

Po drugie, możesz odzyskać 80 lub 70% energii wpuszczonej do sieci w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy odpowiednio do 10 kW, lub pomiędzy 10-50 kW.

Kim jest prosument?

Rozliczenie energii z zakładem energetycznym polega na tzw. rozliczeniu prosumenckim. Z kolei prosument w tym kontekście to osoba, która jednocześnie pobiera i wytwarza energię. Przy czym taka osoba musi wcześniej podpisać umowę z zakładem energetycznym o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii.

Co ważne, w Polsce prosumentem energii mogą zostać:

  • osoby fizyczne,
  • przedsiębiorcy,
  • osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne, rybackie i sadownicze,
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  • Kościoły i związki wyznaniowe,
  • jednostki samorządu terytorialnego.

Zasady rocznego rozliczenia energii z zakładem energetycznym

Rozliczenie prosumenta z zakładem energetycznym odbywa się na podstawie wskazań licznika dwukierunkowego. Co ważne, w dalszym ciągu będziesz otrzymywał rachunki za prąd, jednak będą one o wiele niższe. Wszystko dlatego, że znajdą się na nich jedynie opłaty z tytułu świadczenia usług dystrybucyjnych, czyli:

  • opłata przejściowa,
  • stawka jakościowa i składnik zmienny stawki sieciowej,
  • opłata abonamentowa.

Te opłaty musisz uiszczać, nawet jeśli instalacja fotowoltaiczna w pełni pokrywa twoje zapotrzebowanie na prąd. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki fotowoltaice twoje rachunki za energię będą o wiele niższe. Ich wysokość wyniesie około 15-20% kwoty sprzed montażu paneli fotowoltaicznych.

-Chcesz zamontować panele fotowoltaiczne na własne potrzeby? Sprawdź, jak zoptymalizować inwestycję w instalację fotowoltaiczną dla domu.

W przypadku rozliczeń z zakładem energetycznym raz do roku otrzymasz specjalne zestawienie. Znajdziesz w nim informacje na temat energii pobranej z zakładu energetycznego, energii przesłanej do sieci oraz energii, która jest przechowywana w sieci do ponownego wykorzystania.

Natomiast rachunki za prąd możesz otrzymywać w cyklu miesięcznym, dwumiesięcznym lub półrocznym. Wszystko zależy od twojej umowy z zakładem energetycznym.

Rozliczenie z zakładem energetycznym w przypadku instalacji fotowoltaiczne nie jest niczym skomplikowanym. Co jednak ważne, dzięki fotowoltaice znacznie zmaleją twoje rachunki za prąd, którego cena przecież nieustanie rośnie. Dlatego jeśli chcesz zacząć oszczędzać na energii dzięki instalacji fotowoltaicznej, koniecznie skontaktuj się z nimi . Nas specjaliści nie tylko zaprojektują dla ciebie optymalną instalację, ale i pomogą w załatwieniu wszelkich formalności i dotacji.