30 września 2020

Instalacja fotowoltaiczna dla rolnika – dlaczego warto inwestować w energię ze słońca?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to wielkie wyzwanie i duże koszty. Szczególnie rachunki za prąd coraz częściej przyprawiają rolników o zawrót głowy. Jest jednak sposób, aby korzystanie z energii elektrycznej było tanie jak nigdy dotąd. Jest nim instalacja fotowoltaiczna dla rolnika. Sprawdźmy, dlaczego właściciele gospodarstw rolnych powinni zainwestować w energię ze słońca.

Zacznij oszczędzać na rachunkach za prąd

Nie da się ukryć, że gospodarstwa rolne zużywają mnóstwo energii elektrycznej. Niestety przekłada się to na wysokość rachunków za prąd, które rosną z każdym rokiem. Z kolei szans na to, że sytuacja zmieni się na lepsze, nie ma. Wprost przeciwnie, wszystko wskazuje na to, że stawki za prąd w najbliższych latach będą szybowały w górę. W rezultacie rachunki zaczną zjadać coraz większą część przychodów z gospodarstw, które obecnie i tak nie mają lekko.

W takim przypadku instalacja fotowoltaiczna dla rolnika to właściwie jedyne rozwiązanie, aby zniwelować rosnące ceny prądu. W zależności od zapotrzebowania i wielkości instalacji roczne oszczędności gospodarstwa rolnego na energii elektrycznej mogą wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych netto. A przy spodziewanych podwyżkach prądu, z każdym rokiem zaoszczędzona suma będzie większa.

— Masz dom jednorodzinny? Sprawdź, jak zoptymalizować inwestycję w instalację fotowoltaiczną dla domu.

Korzystaj z własnej energii przez cały rok

Co ważne, instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok. Wprawdzie panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne wiosną, latem i wczesną jesienią, ale nie znaczy to, że zimą są bezczynne. Wprost przeciwnie, również w zimowych miesiącach instalacja pracuje i produkuje prąd, choć na mniejszą skalę.

Nie jest to jednak problem, gdyż nadmiar energii można magazynować. Jeśli latem instalacja fotowoltaiczna dla rolnika wytworzy nadwyżkę energii, można przesłać ją do publicznej sieci energetycznej. Następnie można odzyskać ją w ciągu 365 dni. I choć z każdej 1 kWh oddanej do sieci odzyskamy 0,7-0,8 kWh, to i tak wystarczy to, aby rachunki za prąd pozostały na stałym, niskim poziomie.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest posiadanie własnego magazynu. Trafia do niego nadwyżka prądu wytworzona przez instalację fotowoltaiczną, po czym możemy ją w całości wykorzystać na potrzeby własnego gospodarstwa.

— Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie? Dowiedź się, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Uniezależnij się od publicznej sieci energetycznej

Gdy zabraknie nam prądu w domu, możemy zamienić telewizor na książkę, a z telefonu komórkowego czy laptopa będziemy w stanie korzystać, dopóki bateria się nie wyczerpie. Innymi słowy, może nas to zezłościć, ale na ogół nie sprawi nam to większych problemów. Z kolei brak prądu w gospodarstwie rolnym może skończyć się wielkimi stratami.

Natomiast odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna uniezależni gospodarstwo rolne od publicznej sieci energetycznej. Wystarczy postawić na instalację off-grid z własnym magazynem lub instalację hybrydową. W obu przypadkach będziemy w stanie korzystać z prądu, nawet gdy dojdzie do awarii sieci energetycznej.

Zapłać mniej za instalację fotowoltaiczną

Warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej na potrzeby gospodarstwa rolnego również ze względu na dodatkowe ulgi.

Przede wszystkim rolnik, który zdecyduje się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, może skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej, która obniża podatek rolny. Co więcej, ulga rozliczana jest w ciągu 15 lat od należnego podatku rolnego, a do tego przechodzi na spadkobiercę, jeśli wcześniej nie zostanie wykorzystana w całości.

Do tego dochodzi ulga w podatku VAT, z której ucieszy się każdy rolnik, będący płatnikiem VAT. W takim przypadku można odliczyć do 23% kosztów instalacji VAT.

Już dzięki uldze w podatku rolnym i podatku VAT można zaoszczędzić do 48% wartości całej inwestycji w instalację fotowoltaiczną. A to przecież nie wszystko, ponieważ zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym można liczyć na dodatkowe dopłaty na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób nie tylko koszt inwestycji jest mniejszy, ale i szybciej się ona zwraca.

— Nie masz odpowiednich środków na zakup instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, na jakie dotacje możesz liczyć.

Postaw na czystą energię dla rolnika

Nie zapominajmy również, że instalacje fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska. Pozyskując energię elektryczną w ten sposób, nie szkodzisz ani ludziom, ani zwierzętom czy swoim uprawom. Do tego przyczyniasz się do zmniejszania poziomu smogu w powietrzu.

Poza tym warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne można zamontować na budynkach gospodarczych czy mieszkalnych. Dzięki temu nie zajmują one cennych gruntów i są mniej podatne na zniszczenia. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, które miejsce w twoim gospodarstwie najlepiej nada się na montaż paneli fotowoltaicznych.