30 września 2020

Instalacja fotowoltaiczna dla domu — jak zoptymalizować inwestycję?

Masz dość rosnących rachunków za prąd? Niestety nie dość, że nic nie wskazuje na to, że ceny za energię elektryczną zaczną spadać, to mamy wręcz pewność, że z roku na rok będą rosły. Jeśli chcesz tego uniknąć, postaw na instalację fotowoltaiczną dla domu. Sprawdź, jak możesz zoptymalizować inwestycję w pozyskiwanie energii z promieni słonecznych.

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną dla domu?

Przemierzając Polskę, coraz częściej widzimy domy, których dachy pokryte są panelami fotowoltaicznymi. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, podkreślają jego wygodę i trwałość. Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i nie wymagają częstych konserwacji czy napraw. Do tego żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi około 25 lat, co oznacza, że montując taką instalację, mamy spokój na ćwierć wieku!

Poza tym instalacja fotowoltaiczna pozwala na czerpanie czystej energii, przez co przyczyniamy się do zmniejszania ilości dwutlenku węgla w powietrzu.

Bądźmy jednak szczerzy. Większość osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze słońca, ponieważ ma dość coraz wyższych rachunków za prąd. I jest to zupełnie zrozumiałe! Sprawdźmy zatem, ile możesz oszczędzić dzięki panelom słonecznym, a także, po jakim czasie taka inwestycja się zwróci.
— Chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych? Poznaj najważniejsze pojęcia związane z tym tematem.

Jak zmieni się wysokość rachunków za prąd po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Optymalnie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna na potrzeby domku jednorodzinnego, sprawi, że rachunki za prąd będą niższe nawet o około 90%. Wszystko zależy od tego, ile prądu zużywamy na co dzień.

Jeśli roczne zużycie prądu wynosi około 4000 kWh, to koszt, jaki z tego tytułu ponosimy to około 2500 zł rocznie. Przy oszczędności rzędu 90%, zapłacimy za prąd jedynie 250 zł w skali roku.

Co więcej, przy takiej instalacji cała inwestycja zwróci się po około 8 latach. Jeśli przyjmiemy, że żywotność paneli fotowoltaicznych wyniesie 25 lat, to przez 17 lat możemy cieszyć się realnymi zyskami z naszej inwestycji.

—Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się w twoim przypadku? Sprawdź, czy instalacje fotowoltaiczne w Polsce są opłacalne.

Jak zoptymalizować inwestycję w fotowoltaikę dla domu?

Powyższe wyliczenia są orientacyjne, ponieważ na opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla domu, wpływają następujące czynniki:
– nachylenie dachu,
– orientacja względem południa,
– zacienienie,
– technologia użyta w panelach.

Do tego przyjmuje się, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp zapewnia około 1000 kWh energii. Dlatego ważne jest, aby instalacja fotowoltaiczna została zaprojektowana dokładnie pod nasze potrzeby i możliwości. Dzięki temu wytwarzana przez nas energia nie będzie przekraczała zapotrzebowania naszego domu, a zyski z inwestycji będą największe.

Jak odzyskać nadwyżkę energii?
Oczywiście nadwyżkę energii możemy oddać do publicznej sieci energetycznej. Jednak obecnie nie możemy sprzedawać prądu, a to, co przekażemy do sieci, możemy odzyskać. Niestety tylko częściowo. Odpowiednio 80 i 70% w przypadku instalacji o mocy do 10 kWh i do 50 kWh.

Takie rozwiązanie i tak wydaje się korzystniejsze, niż instalowanie instalacji fotowoltaicznej off-grid, czyli niepodłączonej do sieci energetycznej. W takim przypadku, zamiast przekazywać nadwyżkę energii do sieci, sami magazynujemy ją na własny użytek. Wprawdzie odzyskujemy 100% zmagazynowanej energii, ale koszty dodatkowe związane z montażem takiej instalacji (akumulatory, regulatory ładowania itd.) zwiększają się nawet o 40%. A to znacznie wydłuża czas, w jakim nasza inwestycja się zwróci.

— Planujesz produkować własny prąd z energii słonecznej? Dowiedź się, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?
Optymalizując koszty inwestycji w fotowoltaikę warto przeanalizować miejsce montażu paneli fotowoltaicznych. Może być to dach lub grunt. W tym przypadku wiele zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma potencjalnie większą wydajność, ale koszt jej zamontowania będzie większy. Poza tym panele na gruncie są bardziej podatne na zniszczenia, ponieważ mogą mieć do nich dostęp nieupoważnione osoby. Z tego względu najkorzystniej będzie zamontować panele fotowoltaiczne na dachu. O ile tylko spełniają on kryteria montażu.

Jak zmniejszyć koszty montażu instalacji fotowoltaicznej?
Mówiąc o optymalizacji kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną, nie sposób pominąć dostępnych dotacji. Dzięki nim można znacznie obniżyć sumę, jaką z własnej kieszeni musimy wyłożyć na zakup i montaż instalacji. A dzięki temu cała inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.

Czy opłaca się montować instalację fotowoltaiczną na potrzeby domku jednorodzinnego? Jak najbardziej. Jednak, aby zyski z takiej inwestycji były maksymalne, musimy zadać o optymalny projekt takiej instalacji oraz dotacje, które częściowo sfinansują zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.