Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Zastanawiasz się nad zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej? Chcesz się dowiedzieć, czy da się w ten sposób wytworzyć prąd dla gospodarstwa? Pragniesz oszacować, jakie korzyści odniesiesz, jeśli zdecydujesz się zainwestować w ogniwa do produkcji energii elektrycznej? W takim razie przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik!

Energia słoneczna – Twój sposób na oszczędność

Coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Jest to prosty i skuteczny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną, a zarazem na uniezależnienie się od dostaw z sieci. Warto pamiętać, że w gospodarstwie domowym jest sporo urządzeń zasilanych prądem. Potrzebują go nie tylko lodówka czy pralka, ale też zmywarka, telewizor, klimatyzacja, komputery, smartfony itp. Krótko mówiąc, nasza cywilizacja opiera się na energii. Jeśli jej ceny rosną, masz do wyboru dwa wyjścia:

  • zrezygnować z części udogodnień,

  • produkować własny prąd przy użyciu instalacji paneli fotowoltaicznych.

Trudno nie zauważyć, że ta druga opcja jest korzystniejsza. Przestawienie się na wytwarzanie prądu z promieni Słońca jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Energia słoneczna jest przecież za darmo. Jedynym warunkiem jest posiadanie domu albo działki, na której można umieścić panele. Montaż ogniw fotowoltaicznych to prosty sposób na tani prąd dla rolnika, gospodarstwa czy firmy.

Prąd z instalacji fotowoltaicznej – ile możesz zyskać?

Czy da się określić, ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna? Oczywiście, że tak. Aby to oszacować, warto uświadomić sobie pewne fakty dotyczące nasłonecznienia w naszym kraju, a także zasady działania paneli fotowoltaicznych. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej:

  1. W Polsce całkowite promieniowanie słoneczne na poziomą, płaską powierzchnię (np. łąkę) wynosi 1 000 kWh/m² w ciągu roku. Jeśli jednak instalacja fotowoltaiczna zostanie umieszczona pod odpowiednim kątem, można zwiększyć tę wartość do 1 200 kWh/m².

  2. Z powyższej wartości ogniwa przetwarzają około 15 proc.

  3. Do wytwarzania prądu wcale nie potrzebujesz idealnej, słonecznej pogody – pamiętaj, że panel fotowoltaiczny ma bardzo niski próg startowy i produkuje energię już od świtu.

  4. Ilość wytworzonego w ten sposób prądu zależy od specyfikacji Twojej instalacji. Przykładowo, jeśli ma ona moc 1 kWp, to w ciągu roku dostarczy Ci ok. 900-980 kWh energii elektrycznej, ale przy 5 kWp będzie to już 4000 do 5000 kWh.

Instalacja fotowoltaiczna – rozsądny wybór

Inwestycja w panele to doskonały sposób na pozyskanie czystej, taniej energii. Ma to szczególnie duże znaczenie dla rolników, ponieważ charakter ich działalności wymaga dużych nakładów energii elektrycznej, co wiąże się z wysokimi opłatami. Jeśli masz własne gospodarstwo, z pewnością wiesz, jakie to są koszty. Na szczęście, wcale nie musisz ich ponosić – wystarczy, że zaczniesz produkować własny prąd!


Opublikowano

w

przez

Tagi: