3 listopada 2020

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Masz dość rosnących rachunków za prąd? A może chcesz zrobić coś dobrego dla środowiska? W takim wypadku montaż instalacji fotowoltaicznej będzie rozwiązaniem idealnym. Wcześniej warto jednak sprawdzić, ile kosztuje taka instalacja fotowoltaiczna.

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na czerpanie darmowej energii ze słońca. Sprawdza się zarówno w przypadku domków jednorodzinnych, jak i zakładów przemysłowych czy gospodarstw rolnych. Ogólnie rzecz biorąc, im większe zużycie prądu wykazujemy, tym oszczędności wynikające z instalacji fotowoltaicznej będą większe. Zwłaszcza że w Polsce mamy idealne warunki, aby korzystać z prądu wytwarzanego przez ogniwa fotowoltaiczne.

Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych? Sprawdź, czy instalacje fotowoltaiczne są w Polsce opłacalne.

Ile kosztuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej?

Musimy przyznać, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej można uznać za spory wydatek. Najczęściej jest to koszt w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości samej instalacji. Jest to jednak wydatek jednorazowy. Za co w tym przypadku płacimy? Suma ta obejmuje:

  • moduły fotowoltaiczne,
  • falownik,
  • dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • pomiary,
  • podatek VAT (8%).

Poza kosztami samej instalacji fotowoltaicznej oraz jej montażu musimy uwzględnić również koszty użytkowania. Jednak są one stosunkowo niewielkie, co wynika przede wszystkim z długoterminowych gwarancji, przyznawanych przez producentów paneli fotowoltaicznych.

Nie zmienia to jednak faktu, że instalacja fotowoltaiczna powinna być raz na jakiś czas myta oraz konserwowana. Do tego dochodzą regularne przeglądy.

Chcesz, aby instalacja fotowoltaiczna działała jak wydajniej. Sprawdź, jak dbać o panele fotowoltaiczne.

Jakie zyski przynosi instalacja fotowoltaiczna?

Oczywiście instalacja fotowoltaiczna to nie tylko koszty, ale przede wszystkim zyski. Korzystając z energii słonecznej, płacimy firmie energetycznej jedynie opłaty stałe za korzystanie z sieci. Nie płacimy natomiast za sam prąd, ponieważ wytwarzamy go samodzielnie, właśnie dzięki instalacji fotowoltaicznej. A to oznacza, że rachunki za prąd mogą być niższe nawet o 90%.

A co w okresie zimowym, gdy wydajność paneli fotowoltaicznych jest dużo mniejsza? Czy w takim przypadku rachunki za prąd ponownie poszybują w górę? Jest to mało prawdopodobne. Wynika to przede wszystkim z tego, że każdą nadwyżkę wytworzonej energii możemy oddawać do sieci energetycznej. Latem, gdy nasłonecznienie jest na tyle duże, że instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej prądu, niż jesteśmy w stanie zużyć, spokojnie takie nadwyżki się tworzą. A co najważniejsze, zawsze mamy 365 dni na ich odebranie. Dzięki temu nadwyżkę prądu z lata możemy wykorzystać właśnie zimą.

Pamiętajmy tylko o jednym. W takim przypadku nie jesteśmy w stanie za darmo odzyskać 100% nadwyżki oddanej energii. Jest to 80% w przypadku instalacji do 10 kWh oraz do 70% przy instalacji do 50 kWh.

Dotacje do instalacji fotowoltaicznych

Koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych za instalację fotowoltaiczną może odstraszać. Jednak obecnie można korzystać z różnorodnych dotacji i dopłat na fotowoltaikę. W ramach takich programów, jak „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze” koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych jest o wiele niższy. Zwłaszcza że istnieje całkiem sporo regionalnych programów, wspierających pozyskiwanie energii ze słońca (więcej informacji na temat dotacji na fotowoltaikę znajdziesz tutaj ).

Ponadto oprócz dotacji możemy także korzystać z ulg, takich jak ulga termomodernizacyjna. W tym przypadku można zyskać aż 53 000 zł w ramach odpisów od podatku.

Kiedy koszt instalacji fotowoltaicznej się zwróci?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę koszt całej inwestycji, ale czas, po jakim się ona zwróci. To z kolei zależy od dotacji, z jakich korzystamy oraz rachunków za prąd, które otrzymujemy. Pamiętajmy jednak, że cena prądu systematycznie rośnie, a to oznacza, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej zwróci się szybciej, niż nam się wydaje.

Dlatego nie warto dłużej zwlekać. Jeśli masz dość rachunków za prąd, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaprojektować i zamontować nowoczesną instalację fotowoltaiczną, a także znajdziemy na to w twoim imieniu dodatkowe fundusze.