Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa – dlaczego warto zainwestować?
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, aby czerpać energię ze słońca, to świetna decyzja. Zanim jednak na dach twojego domu czy zakładu trafią panele fotowoltaiczne, musisz zdecydować, w jaką instalację chcesz zainwestować. A co możesz wybrać?
Przede wszystkim obecnie masz do wyboru 3 rodzaje instalacji fotowoltaicznych:
- instalacje on-grid,
- instalacje off-grid,
- instalacje hybrydowe.
Przyjrzyjmy się, na czym polega każda z nich.
Jak działa instalacja on-grid?
Instalacja fotowoltaiczna on-grid jest podłączona do publicznej sieci energetycznej. Dzięki temu trafiają do niej ewentualne nadwyżki prądu, wytworzone przez twoją instalację w długie, słoneczne dni. Następnie możesz te nadwyżki odbierać nocami lub zimą, gdy wydajność paneli fotowoltaicznych jest odpowiednio niższa. W przypadku instalacji on-grid zarówno dostarczasz energię do publicznej sieci, jak i odbierasz z niej prąd. Jesteś tym samym prosumentem.
Jednak tego typu rozwiązanie ma dwie wady. Przede wszystkim możesz odebrać tylko część energii przesłanej do sieci. Jest to odpowiednio 80 i 70% przy instalacjach o mocy odpowiednio do 10 kW i od 10 do 50 kW. Drugim problemem instalacji on-grid jest to, że gdy w publicznej sieci nie ma prądu, to ty też go nie będziesz mieć. Oznacza to, że każda awaria lub planowa przerwa w dostawie prądu z sieci, automatycznie wyłącza twoją instalację fotowoltaiczną. Jest to rodzaj zabezpieczenia, którego nie da się ominąć.
Awaria w sieci energetycznej? Sprawdź, jak instalacja fotowoltaiczna radzi sobie z brakiem prądu.
Jak działa instalacja off-grid?
Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku instalacji off-grid. Nie mają one żadnego połączenia z publiczną siecią energetyczną, a co za tym idzie, są od niej w pełni niezależne. Możesz korzystać z prądu, nawet jeśli w sieci doszło do awarii lub innej przerwy w dostawie energii.
Jednak w tym przypadku musisz inaczej zadbać o możliwość magazynowania nadwyżek prądu wyprodukowanych przez panele fotowoltaiczne. W tym celu musisz zakupić specjalne akumulatory. Służą one do gromadzenia nadwyżek energii, którą oddają, gdy instalacja jest niewydajna (np. w nocy czy zimą). W tym przypadku jesteś całkowicie niezależny od sieci energetycznej, ale sama instalacja jest droższa, przez co później się zwróci. Do tego własny magazyn energii nie zawsze będzie wystarczający, aby zapewnić prąd. Problem może pojawić się szczególnie zimą, gdy dni są krótsze, a zachmurzenie utrzymuje się przez wiele dni z rzędu.
Nie wiesz, jaką instalację fotowoltaiczną powinieneś zamontować? Poznaj wady i zalety instalacji on-grid i off-grid.
Jak działa instalacja hybrydowa?
Instalacja hybrydowa łączy w sobie rozwiązania znane z instalacji on-grid i off-grid. W jaki sposób? Otóż z jednej strony instalacja hybrydowa jest podłączona do publicznej sieci energetycznej, ale jednocześnie bazuje na własnym magazynie. Dzięki temu jesteś niezależny od sieci energetycznej w przypadku przerw w dostawie prądu, ale w dalszym ciągu możesz gromadzić nadwyżki w sieci, aby odzyskać je w przyszłości.
A jak działa taki system od strony praktycznej? Otóż instalacja hybrydowa w pierwszej kolejności zasila sprzęty elektroniczne, tak aby mogły one prawidłowo działać. Gdy te bieżące potrzeby są zaspokajane, nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do akumulatorów. Dopiero gdy one zostaną naładowane do pełna, nadwyżka zacznie trafiać do publicznej sieci energetycznej.
Z kolei nocami lub w dzień, gdy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje wystarczającej ilości prądu na bieżące potrzeby, nadwyżka najpierw pobierana jest z akumulatora. Dopiero gdy zostanie on rozładowany, prąd zaczyna być pobierany z sieci publicznej.
Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa to optymalne rozwiązanie. Z jednej strony nie musisz przejmować się awariami sieci publicznej, a z drugiej nie ma obaw, że zabraknie ci prądu podczas zimy lub nocami.