2 grudnia 2020

Net metering – czym jest?

Czy szukając informacji na temat instalacji fotowoltaicznych, natrafiłeś na termin „net-metering”? Odnosi się on do systemów opustów, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych staje się jeszcze bardziej opłacalny. Przyjrzymy się zatem, czym dokładnie jest net-metering i jak można z niego korzystać.

Co to jest net-metering?

Net-metering to nic innego jak system opustów, jaki stosuje się w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Sam termin oznacza opomiarowanie netto. Wartość ta służy do rozliczania energii zakupionej z sieci i tej wyprodukowanej na własne potrzeby dzięki instalacji fotowoltaicznej (więcej informacji na temat rozliczania się z zakładem energetycznym znajdziesz w tym artykule ).

Jak działa system upustów przy instalacji fotowoltaicznej?

W polskich warunkach instalacja fotowoltaiczna jest w stanie produkować energię ze słońca przez cały rok. Nie da się jednak ukryć, że panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne podczas długich, letnich dni. Wówczas dochodzi do wytworzenie nadmiaru energii. Jednak jeśli masz instalację fotowoltaiczną typu on-grid, nadwyżkę prądu możesz przesłać do sieci energetycznej. A co najważniejsze, taką nadwyżkę możesz później odzyskać, co przydaje się szczególnie w zimie, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje mniej wydajnie.

Dzięki temu w Polsce możesz korzystać z energii ze słońca przez cały rok, jednocześnie ciesząc się niskimi rachunkami za prąd.

– Zastanawiasz się, czy klimat w Polsce sprzyja pozyskiwaniu energii ze słońca? Sprawdź opłacalność instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Kto może korzystać z net-meteringu?

Net-metering skierowany jest do prosumentów, czyli właścicieli instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. W praktyce oznacza to, że z systemu upustów dla fotowoltaiki mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, którzy wykorzystują instalacje fotowoltaiczne na własne potrzeby.

W jaki sposób korzystać z net-meteringu?

Net-metering jest usługą, dzięki której możesz wykorzystywać nadmiar energii w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości prądu na twoje potrzeby. Co jednak ważne, ilość energii, jaką można w ten sposób odzyskać, zależy od mocy danej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku instalacji do 10 kW można odzyskać do 80% energii przekazanej do sieci energetycznej. Przy większych instalacjach do 50 kW będzie to maksymalnie 70%. Na wykorzystanie nadwyżki energii przesłanej wcześniej do sieci energetycznej masz 365 dni.

Czy opłaca się korzystać z net-meteringu?

Choć net-metering nie jest koniecznością, warto zdawać sobie sprawę z zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim system upustów zwiększa opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście nadwyżek energii nie musisz przesyłać do sieci energetycznej. Jednak jeśli nie chcesz tracić prądu, którego nie jesteś w stanie na bieżąco wykorzystać, to masz tylko dwa rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie net-metering, a drugim zakup specjalnego akumulatora, w którym będziesz samodzielnie gromadzić nadmiar energii. Przy czym to drugie rozwiązanie jest po prostu droższe, przez co koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej jest większy. Decydując się na podłączenie do sieci i net-metering cała inwestycja jest tańsza i szybciej się zwraca.

– Masz dość rosnących rachunków za prąd? Sprawdź, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna.
Instalacje fotowoltaiczne to obecnie jedyna obrona przed rosnącymi rachunkami za prąd. Jeśli chcesz uniknąć kolejnych podwyżek, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści zapewnia ci kompleksową usługę, od stworzenia projektu, poprzez załatwienie dotacji i wszelkich formalności, aż po montaż instalacji fotowoltaicznej.