30 września 2020

Czy wciąż wierzysz, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce są nieopłacalne?

W ostatnich latach panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach polskich budynków jak grzyby po deszczu. Coraz więcej osób prywatnych, jak i przedsiębiorców decyduje się na samodzielną produkcję energii, zamiast czerpać prąd z sieci. Jednak niektórzy wciąż mają wątpliwości, czy montowanie instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest opłacalne. Przekonajmy się, jak jest naprawdę.

Skąd wynikają obawy dotyczące opłacalności instalacji fotowoltaicznych w Polsce?

W pewnym sensie jest to wynikiem nieporozumień związanych z tym, jak taka instalacja fotowoltaiczna działa (więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule). Poza tym koszt zakupu i montażu paneli wydaje się wysoki. Jednak, jeśli bliżej przyjrzymy się tym kwestiom, szybko okaże się, że w Polsce zdecydowanie opłaca się korzystać z instalacji fotowoltaicznych. Dotyczy to zarówno firm i gospodarstw rolnych, które zużywają dużo prądu, jak i domków jednorodzinnych, o małych potrzebach na energię elektryczną.

Czy panele fotowoltaiczne w Polsce są wydajne?

Jedną z przyczyn, która hamuje Polaków przed montażem instalacji fotowoltaicznych, jest ich wydajność. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nasz kraj położony jest w klimacie umiarkowanym, a gorące lato trwa zaledwie kilka miesięcy. Z kolei od października coraz częściej pada, a niebo przykrywa gruba warstwa chmur.

Jednak w przypadku fotowoltaiki zachmurzenie nie ma wielkiego znaczenia. Panele fotowoltaiczne dalej działają, choć ich wydajność jest mniejsza niż w piękny słoneczny dzień. Co ciekawe, to w takich gorących krajach jak Włochy czy Hiszpania, instalacja fotowoltaiczna pracuje gorzej. Wynika to z tego, że ostre promienie słoneczne nagrzewają ogniwa, przez co ich sprawność spada.

Warto dodać, że nasłonecznienie w Polsce jest w zasadzie równomierne, więc nie ma większego znaczenia, w której części kraju mieszkasz. Natężenie promieniowania słonecznego to około 950 – 1150 kWh/m2, co przekłada się na około 900 – 950 kWh energii elektrycznej rocznie z systemu o nominalnej mocy 1 kW.

Co więcej, wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale i usytuowania całego systemu, kąta nachylenia i ewentualnego zacienienia. Jeśli te czynniki zostaną odpowiednio dobrane, panele fotowoltaiczne zapewnią odpowiedni dopływ energii na potrzeby domu, firmy czy gospodarstwa.

Skąd brać energię, gdy nie ma słońca?

Panele fotowoltaiczne działają w pochmurny dzień, ale nie są w stanie produkować prądu w nocy. Stąd częsta obawa o opłacalność instalacji fotowoltaicznej w Polsce, skoro zimą możemy liczyć na zaledwie 6-8 godzin słońca.

Nie jest to jednak problem, ponieważ nadwyżki energii elektrycznej, które uzyskujemy latem, możemy gromadzić i wykorzystać w zimie. Wszystko dlatego, że instalację fotowoltaiczną możemy podłączyć do publicznej sieci energetycznej.

Jak to działa? Gdy instalacja fotowoltaiczna działa pełną parę, może produkować więcej prądu, niż jesteśmy w stanie na bieżąco zużyć. W takim przypadku nadmiar energii trafia do sieci energetycznej. Możemy ją odzyskać, gdy instalacja nie pracuje, czyli na przykład w nocy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możemy odzyskać:
– 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (instalacja do 10 kW),
– 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (instalacja od 10 do 50 kW).

Co jednak ważne, na wykorzystanie nadwyżki prądu z sieci energetycznej mamy aż 365 dni. Jeśli zatem wiosną, latem i wczesną jesienią wyprodukujemy nadmiar energii elektrycznej, będziemy mogli odzyskać ją zimą. To sprawia, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce są opłacalne, nawet pomimo faktu, że przekazanego do sieci energetycznej prądu nie odzyskamy „w całości”.

Malejące koszty instalacji i drożejący prąd

Gdy kilkanaście lat temu w Polsce pojawiały się pierwsze instalacje fotowoltaiczne, cena ich zakupu i montażu faktycznie mogła przyprawiać o zawrót głowy. To jednak przeszłość. Wraz z rosnącym popytem na pozyskiwanie czystej energii słonecznej, obniżał się jej koszt. Wynika to z dwóch czynników.

Jednym z nich jest rosnąca konkurencja. Im więcej firm produkuje panele, tym koszt ich produkcji jest mniejszy. Im więcej firm zajmuje się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych, tym ich stawki są niższe. A że w Polsce firm zajmujących się fotowoltaiką przybywa, tym całkowity koszt takiej instalacji jest mniejszy, a całe przedsięwzięcie staje się bardziej opłacalne.

Oczywiście na niższe koszty instalacji fotowoltaicznych wpływa również postęp technologiczny. Dzięki temu dziś jesteśmy w stanie produkować bardziej wydajne panele słoneczne o dłuższej żywotności w niższej cenie.

Poza tym obecnie inaczej patrzymy na kwestię pozyskiwania energii. Odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu, dzięki czemu możemy liczyć na spore dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na własny użytek (więcej informacji na temat dotacji znajdziesz na tej stronie).

Powyższe czynniki sprawiają, że koszty postawienia instalacji fotowoltaicznej są przystępne dla coraz większej grupy osób. Z kolei nieustannie rosnące ceny prądu z sieci energetycznej sprawiają, że taka inwestycja zwraca się o wiele szybciej.

Jak instalacja fotowoltaiczna wpływa na wartość nieruchomości?

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie tylko obniża rachunki za prąd, ale i zwiększa wartość nieruchomości. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne mają bardzo długą żywotność, przez co nie tracą na wartości. Może dziś nie wydaje się to aż tak ważne, ale jeśli za 10-15 lat będziemy chcieli sprzedać taką nieruchomość, sprawna instalacja fotowoltaiczna będzie ważną kartą przetargową. Z kolei jej brak może utrudniać sprzedaż naszej nieruchomości.

Wiesz już, że instalacja w Polsce to opłacalna inwestycja. Nie trać więc więcej czasu i pieniędzy. Zamiast tego skontaktuj się z nami i wspólnie zaprojektujmy instalację fotowoltaiczną na potrzeby twojego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego.