Czy warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Czy warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej stosowane rozwiązanie, dzięki któremu polskie firmy i rodziny oszczędzają na rachunkach za prąd. I choć sama instalacja produkowana jest z wytrzymałych komponentów, które są w stanie pracować przez długie lata, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Takie dodatkowe zabezpieczenie pozwoli Ci uniknąć kosztów związanych ze zniszczeniami paneli fotowoltaicznych, wynikającymi z czynników zewnętrznych: ciężkich warunków atmosferycznych, wandalizmu czy kradzieży. Sprawdźmy zatem, jak działa ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej.

Na czym polega ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim polisa dotycząca paneli fotowoltaicznych. A mówiąc dokładniej, wykupione zabezpieczenie może dotyczyć dwóch aspektów z nimi związanych.

Po pierwsze, ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych obejmuje skutki awarii instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu polisa rekompensuje czasową utratę zysków energetycznych, które są wynikiem przestoju w działaniu paneli słonecznych.

Po drugie, takie ubezpieczenie stanowi ochronę przed stratami materialnymi, które wynikają z uszkodzeń fotoogniw na skutek np.:

  • gradobicia,
  • uderzenia pioruna,
  • huraganu,
  • kradzieży,
  • zniszczeń/wandalizmu.

Warto także dodać, że ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych często łączone jest z tradycyjnym ubezpieczeniem nieruchomości w ramach jednej składki. Dotyczy to jednak w głównej mierze instalacji, która jest zamontowana na dachu lub na ścianie ubezpieczanego budynku. A co w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna znajduje się na gruncie? Wówczas wystarczy skorzystać z osobnego ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych.

Sprawdź, jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie paneli słonecznych?

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych oferuje polisy na instalację fotowoltaiczną. Znalezienie odpowiedniej oferty nie powinno być zatem trudne, szczególnie gdy panele słoneczne zamontowane są na dachu budynku. Warto jednak dokładnie porównać poszczególne oferty ubezpieczeniowe przed zawarciem ostatecznej umowy. Sprawdźmy zatem, na co warto zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie na instalację fotowoltaiczną.


Opublikowano

w

przez

Tagi: