Czy warto inwestować w akumulator przy instalacji fotowoltaicznej?

Czy warto inwestować w akumulator przy instalacji fotowoltaicznej?

Zakup akumulatora to dodatkowy wydatek, który zwiększa koszt montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak dzięki temu możemy w pełni korzystać z energii, którą wygenerowały nasze panele słoneczne. Sprawdźmy zatem, kiedy warto zainwestować w odpowiedni akumulator i jaki rodzaj tego urządzenia najlepiej wybrać.

Dlaczego warto kupić akumulator przy instalacji fotowoltaicznej?

Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, możesz wybrać opcję pozostania w sieci energetycznej (tzw. instalacja on-grid) lub całkowitej rezygnacji z tego rozwiązania (tzw. instalacja off-grid). Oba rodzaje instalacji fotowoltaicznej mają swoje wady i zalety. Instalacja off-grid sprawia, że jesteśmy całkowicie niezależni od sieci energetycznej, choć to jednocześnie oznacza, że musimy w pełni polegać na sprawności naszej instalacji w produkcji prądu. Z kolei instalacja on-grid jest tańsza w montażu i pozwala na korzystanie z prądu z sieci, gdyby zaszła taka potrzeba. Jednak wadą takiej instalacji jest system upustów, który nie zawsze działa na naszą korzyść. Przyjrzymy się bliżej, na czym on polega.

— Nie wiesz, czy postawić na instalację on-grid, czy off-grid? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Jak działa system upustów przy instalacji fotowoltaicznej on-grid?

Instalacja on-grid oznacza, że cały czas pozostajemy podpięci do publicznej sieci energetycznej. Dzięki temu wszelkie nadwyżki energii elektrycznej, których nie jesteśmy w stanie zużyć na bieżąco, możemy oddać do tej sieci i wykorzystać w późniejszym terminie. Niestety, nie możemy odzyskać przekazanej do sieci energii w 100%. Zamiast tego mamy możliwość wykorzystania:

– do 80% oddanej energii elektrycznej przy instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWp,

– do 70% oddanej energii elektrycznej przy instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 do 50 kWp.

W praktyce oznacza to, że możemy stracić aż 20-30% wygenerowanej przez naszą instalację energii. Jeśli nie tworzymy dużych nadwyżek, to straty te nie będą aż tak bolesne. W przeciwnym razie może okazać się, że większość naszej energii elektrycznej przekazujemy do sieci i nigdy jej nie odzyskamy. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio skonfigurować instalację fotowoltaiczną. Jednak jest jeszcze inny sposób, który pozwoli nam nie marnować cennej energii. A jest nim zakup akumulatora, który będzie gromadził wyprodukowany prąd.

— Masz instalację fotowoltaiczną typu on-grid? Sprawdź, jak rozliczyć się z zakładem energetycznym.

Jak działa akumulator w instalacji fotowoltaicznej?

Akumulator do fotowoltaiki służy do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej, którą następnie można wykorzystać w dowolnym momencie. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej i efektywniej zarządzać nadwyżkami energii, niezależnie od zewnętrznego dostawy. Co więcej, zmagazynowaną energię elektryczną wykorzystamy, nawet gdy sama instalacja akurat nie pracuje.

Warto także dodać, że z akumulatorów możemy korzystać także w przypadku instalacji on-grid. W takim przypadku nadwyżka energii elektrycznej trafia w pierwszej kolejności do akumulatora. Dopiero gdy ten zostanie w pełni naładowany, pozostała nadwyżka trafi do publicznej sieci energetycznej i będziemy mogli ją odzyskać w ramach systemu upustów. Jednak ewentualne straty z tego powodu będą odpowiednio mniejsze, gdyż energia elektryczna będzie w pierwszej kolejności trafiała do akumulatora, z którego odzyskamy do 100% zmagazynowanego prądu.

Jaki akumulator wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli chcemy magazynować energię elektryczną we własnym zakresie, musimy zakupić odpowiedni akumulator. Do wyboru mamy następujące rodzaje tego urządzenia:

– akumulator AGM,

– akumulator żelowy,

– akumulator litowo-jonowy,

– akumulator kwasowy.

— Zastanawiasz się nad produkcją własnego prądu? Sprawdź, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Akumulator AGM posiada elektrolit ciekły, w którym kwas znajduje się między ołowianymi płytami w matach szklanych. Ten rodzaj akumulatorów odznacza się wysoką tolerancją na szybkie doładowania i rozładowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinien być rozładowany przez dłużej niż 24 godziny. Żywotność akumulatora AGM szacuje się na około 400 cykli. Jest on polecany w przypadku konieczności zasilania energią elektryczna np. lodówki czy pojazdów elektryczny, a także urządzeń o stałym dużym obciążeniu.

Akumulator żelowy ma elektrolit ciekły, w którym kwas jest zagęszczony krzemionką, przez co ma konsystencję żelu. Ten rodzaj akumulatora woli wolne ładowanie, przez co idealnie sprawdzi się w systemach fotowoltaicznych. Żywotność akumulatora żelowego to również 400 cykli. Należy jednak pamiętać, że ujemna temperatura zmniejsza pojemność akumulatora, choć nie uszkadza samego urządzenia. Co równie ważne, gdy temperatura otoczenia rośnie, pojemność akumulatora wraca do początkowych wartości. Akumulator żelowy sprawdzi się do zasilania telewizora, domowego oświetlenia, czy ładowania telefonów, tabletów czy laptopów.

Akumulator litowo-jonowy ma kształt plastra, który zamknięty jest przez folię laminowaną. Ten rodzaj akumulatora również sprawdzi się w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Do największych zalet akumulatora litowo-jonowego należy jego:

– mała waga,

– mała objętość ogniw,

– wysokie napięcie jednostkowe,

– brak efektu pamięciowego,

– duża gęstość energii,

– długa żywotność,

– niski stopnień samorozładowania,

– przyjazność dla środowiska naturalnego.

Natomiast akumulator kwasowy nie sprawdzi się w przypadku systemów fotowoltaicznych, ponieważ nie jest przystosowany do pracy cyklicznej. Dodatkowo taki akumulator bardzo powoli się ładuje, szczególnie przy nie najlepszej pogodzie. Poza tym żywotność akumulatorów kwasowych jest stosunkowo krótka.


Opublikowano

w

przez

Tagi: