3 listopada 2020

Czy można ogrzewać dom za pomocą fotowoltaiki?

Rachunki za ogrzewania niejednej osobie spędzają sen z powiek. A jako że sezon grzewczy właśnie się zaczyna, warto sprawdzić, czy zimą w Polsce może być nam jednocześnie ciepło i tanio. Sprawdźmy zatem, jak ma się fotowoltaika do ogrzewania domów w Polsce.

Jak tanio i ekologicznie ogrzewać domy?

Ogrzewanie domów w Polsce to temat rzeka. Jednak na jakie rozwiązanie byśmy się nie zdecydowali, to ostateczny rachunek zawsze będzie wysoki. Czy pozostaje nam tylko wzruszyć ramionami i zwalić wszystko na taki, a nie inny klimat? Ależ skąd! W przypadku ogrzewania zawsze możemy liczyć na OZE, czyli odnawialne źródła energii.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat fotowoltaiki i OZE? Poznaj najważniejsze pojęcia związane z tym tematem.

Ogrzewanie dzięki pompom ciepła

Pompy ciepła to sposób na ekologiczne ogrzewanie budynków, bez wytwarzania szkodliwych związków. Jest to dobre rozwiązanie dla środowiska, ale wymaga inwestycji, których początkowy koszt jest wysoki.

Jednak z drugiej strony zainwestowane pieniądze zwracają się błyskawiczne. A to dzięki temu, że dzięki pompom ciepła nie trzeba więcej płacić za ogrzewanie. Co ważne, pompy ciepła mogą współpracować z rekuperacją oraz fotowoltaiką.

Jak ogrzać dom za pomocą instalacji fotowoltaicznej?

Ogrzewanie domu prądem wydaje ci się szaleństwem? Przy dzisiejszych cenach prądu wcale to nie dziwi. Da się jednak obejść ten problem, o ile prąd zaczniesz czerpać z instalacji fotowoltaicznej zamiast z sieci energetycznej. Jak to zrobić?

W jednym z poprzednich artykułów dokładnie wyjaśnialiśmy, jak działają instalacje fotowoltaiczne Przypomnijmy jednak, że taka instalacja składa się z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną na prąd. Dzięki temu możemy zasilić cały dom i nie zapłacić za to zakładowi energetycznemu ani złotówki. Kuszące prawda?

Jak magazynować energię pozyskaną ze słońca?

Jednak niektórzy mają wątpliwości, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku polskiej zimy. Jeśli chcemy ogrzewać dom za pomocą energii elektrycznej, to nie da się ukryć, że jej zużycie znacznie wzrośnie. Zwłaszcza w porównaniu z latem, gdy ani nie musimy grzać, ani tak długo korzystać z oświetlenia. Do tego panele fotowoltaiczne o wiele wydajniej pracują właśnie latem, gdy słońce pada na nie przez wiele godzin.

Zimą mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Potrzebujemy więcej prądu, ale instalacja jest w stanie wytworzyć go o wiele mniej. Na szczęście energię, wytworzoną przez ogniwa fotowoltaiczne, możemy magazynować. Albo samodzielnie, dzięki specjalnym magazynom energii w ramach instalacji off-grid. Albo przesyłając nadwyżkę prądu do sieci energetycznej w przypadku instalacji on-grid.

Jednak bez względu na to, na którą z opcji się zdecydujemy, kluczowe jest to, że nadwyżkę energii wyprodukowaną latem, możemy odzyskać zimą. Pamiętajmy jednak, że w przypadku instalacji on-grid są pewne ograniczenia. Z sieci odzyskamy do 80% zmagazynowanej energii przy instalacji do 10 kWh lub do 70% przy instalacji do 50 kWh. Jednak nie zmienia to faktu, że w tym przypadku mamy do czynienia z darmową energią. Pozwoli ona ogrzać, ale i zapewnić prąd w całym domu.

Czy panele fotowoltaiczne sprawdza się w polskim klimacie? Sprawdź, czy w Polsce opłaca się montować instalację fotowoltaiczną.

Jak w pełni wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej?

Polska położona jest w strefie klimatycznej, która idealnie sprawdza się w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Nie oznacza to jednak, że panele można położyć w pełni dowolnie. Aby mogły one wydajnie pracować, trzeba przestrzegać kilku zasad. Najlepiej, aby panele fotowoltaiczne były skierowane na południe, a ich kąt nachylenia wynosił 30-40 stopni. Mogą one zostać położone zarówno na dachu, jak i na gruncie, wszystko zależy od dostępnej powierzchni.

Co ważne, o same panele, jak i pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej trzeba dbać (więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule – LINK). Trzeba jednak przyznać, że konserwacja takiej instalacji nie jest zbyt wymagająca.

Instalacja fotowoltaiczna świetnie sprawdzi się w przypadku zapewnienia prądu w domu, łącznie z jego ogrzewaniem w trakcie zimy. Warto jednak dokładnie rozważyć, jakiej mocy instalację będzie nam potrzebna. Dlatego, jeśli zależy ci na kompleksowej pomocy w zakresie instalacji fotowoltaicznych, skontaktuj się z nami. Zapewniamy nie tylko opracowanie najlepszego projektu instalacji, jej zakup i montaż, a także pozyskanie dotacji, dzięki którym cała inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.