Co w domu zużywa najwięcej prądu?

Co w domu zużywa najwięcej prądu?

Czy wiesz, ile prądu zużywają urządzenia domowe?

Nie da się ukryć, że rachunki za prąd nieustannie rosną. Oczywiście wiąże się to ze wzrostem stawek, jakie wprowadzają firmy energetyczne. Jednak to nie wszystko. W końcu nasze domy pełne są sprzętów, które wymagają podłączenia do prądu, aby działać. Co więcej, tych urządzeń ciągle przybywa, a co za tym idzie zużycie prądu i rachunki biją kolejne rekordy. Sprawdźmy zatem, ile prądu zużywają najpopularniejsze urządzenia domowe.

Ile prądu zużywasz w skali roku?

Wiele osób nie ma dokładnego rozeznania, ile prądu zużywa dziennie, w skali tygodnia, miesiąca czy roku. A to błąd, który może dużo kosztować. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się tej sprawie. Choćby dlatego, że znając swoje zapotrzebowanie na prąd, możesz wyliczyć, czy opłaca ci się przejść na pozyskiwanie energii ze słońca i zamontować instalację fotowoltaiczną.

Przejdźmy jednak do konkretów. Otóż najwięcej gospodarstw w Polsce zużywa od 1 do 2 tys. kWh rocznie. Natomiast średnie zużycie prądu na 1 m2 to 29 kWh rocznie w miastach oraz 26,55 kWh rocznie na wsiach. Z kolei na energię elektryczną najczęściej wydajemy około 1200 zł.

Co ciekawe, takie zużycie generowane jest przede wszystkim przez urządzenia energooszczędne. Okazuje się bowiem, że około 80% gospodarstw posiada lodówki najwyższej klasy energetycznej. Z kolei w przypadku zmywarek jest to aż 90%. Gdyby nie to, nasze rachunki za prąd byłyby znacznie większe.

— Planujesz zakup i montaż paneli słonecznych? Sprawdź, jak zoptymalizować inwestycję w instalację fotowoltaiczną.

Czym jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna, do której należy dane urządzenie, informuje nas o kilku kwestiach. Jest to na przykład informacja o poziomie zużycia energii, pojemności użytkowej czy poziomie zużycia wody. Kiedyś klasa energetyczna obejmowała oznaczenia od A do G, natomiast dziś urządzenia oznaczone literami E, F, czy G już nie występują. Mamy za to klasy energetyczne A. A+, A++ czy A+++. Co one oznaczają?

Klasa A+++ to najwyższa klasa energooszczędności, a każda kolejna litera to nieco większe zużycie energii i wyższe koszty eksploatacji. W praktyce oznacza, że urządzenia klasy A+++, A++, A+ czy A sprawiają, że płacimy odpowiednio mniejsze rachunki za prąd. A w skali roku oszczędności wynikające z tego mogą być naprawdę spore.

— Wciąż zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź, jakie korzyści płyną z instalacji fotowoltaicznej.

Ile prądu zużywają poszczególne urządzenia domowe?

Jak się okazuje, najwięcej prądu zużywają takie urządzenia jak: lodówka z zamrażalką, bojler elektryczny, a także kuchenka elektryczna. Dwa pierwsze urządzenia to koszt prądu rzędu po 1200 zł na rok (około 2200 kWh/rok), a w przypadku kuchenki jest to około 800 zł na rok (ok. 1500 kWh na rok). Dlatego też tak ważne jest, aby właśnie te urządzenia miały możliwie najwyższą klasę energetyczną. Nie wierzysz? Otóż kupując lodówkę klasy B lub C, narażasz się na ponad 2,5-krotnie większe zużycie prądu na tym jednym urządzeniu. Jeśli zatem chcesz mniej płacić za prąd, nie oszczędzaj na klasie energetycznej danego urządzenie. W dłuższej perspektywie jest to po prostu nieopłacalne.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której zapominamy. Chodzi o pozostawianie urządzeń w stanie czuwania, gdy z nich nie korzystamy. Jak się okazuje, w ten sposób tracimy nawet do 100 zł w skali roku. Warto zatem wyłączać niektóry sprzęt od prądu, szczególnie gdy korzystamy z niego tylko od czasu do czasu. Dotyczy to również sytuacji, w których udajemy się nawet na krótki urlop.

— Zastanawiasz się, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Sprawdź, czy można ogrzewać dom za pomocą fotowoltaiki.

Im wyższa klasa energetyczna danego urządzenia, tym mniej zapłacimy za prąd. Nie da się jednak ukryć, że rachunki za energię elektryczną i tak będą ciągle rosły. Jest jednak na to sposób. Wystarczy, że zdecydujesz się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić nawet do 90% wydatków na prąd.


Opublikowano

w

przez

Tagi: