30 września 2020

Jak dbać o panele fotowoltaiczne, by służyły jak najdłużej?

Jedną z większych zalet instalacji fotowoltaicznej jest fakt, że jest ona bezobsługowa. Nie oznacza to jednak, że po montażu możesz o niej zupełnie zapomnieć. Mimo wszystko raz na jakiś czas należy zadbać o stan paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu będą one pracowały wydajniej, a ich żywotność będzie większa. Przekonajmy się zatem, jak właściwie dbać o panele fotowoltaiczne.

Dlaczego warto regularnie dbać o panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie czy konserwacja paneli fotowoltaicznych nie wymaga wielkich nakładów pracy, natomiast realnie przekłada się na lepszą pracę całej instalacji. Z dostępnych badań wynika, że dzięki regularnemu czyszczeniu paneli, sprawność pracy modułów jest aż o 14% większa. Jeśli natomiast na panelach będzie zalegał kurz, liście, czy inne zanieczyszczenia, musisz liczyć się ze stratami mocy na poziomie 8-15%. Na szczęście regularne czyszczenie instalacji fotowoltaicznej jest prostsze, niż myślisz i nie wymaga skomplikowanego sprzętu czy preparatów.

Nie wiesz, na jakiej zasadzie możesz produkować energię ze słońca? Sprawdź, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Co przeszkadza panelom fotowoltaicznym?

Na początek podkreślmy jednak, że niewielkie zabrudzenia czy kurz nie stanowią większych problemów dla paneli fotowoltaicznych. Poradzi sobie z nimi zwykły deszcz, także pod tym względem Twoja instalacja fotowoltaiczna jest faktycznie bezobsługowa.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zaschniętych liści czy ptasich odchodów. Zwykły deszcz może sobie z nimi nie poradzić, dlatego wymagają interwencji z naszej strony. Podobnie jest w przypadku pyłków rośni.

Poza tym panele fotowoltaiczne nie przepadają za śniegiem. I nie chodzi tylko o to, że śnieg zalegający na panelach nie dopuszcza do nich promieni słonecznych, przez co wydajność instalacji fotowoltaicznej jest mniejsza. Śnieg to przecież woda i wilgoć, które mogą gromadzić się w dolnej części modułów, co niekorzystnie wpłynie na ich pracę.

Z tego względu należy regularnie dbać o czystość paneli fotowoltaicznych, szczególnie w okresie, gdy rzadko pada deszcz lub często pada śnieg.

– Zastanawiasz się, czy instalacja fotowoltaiczna pracuje wydajnie? Przekonaj się, czy w Polsce posiadanie instalacji fotowoltaicznych jest opłacalne.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Z czyszczeniem paneli fotowoltaicznych wiąże się kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, większe zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzić dwa razy w roku.

Pierwsze czyszczenie wykonaj wiosną, gdy ustąpią opady śniegu. Pozbędziesz się w tym sposób wszelkich zacieków oraz resztek, jakie pozostawił po sobie topniejący śnieg. Czas na drugie czyszczenie przyjdzie pod koniec jesieni. Pozwoli ci to usunąć zarówno kusz i zabrudzenia, jak i resztki liści i gałęzi, spadających z drzew.

Po drugie, ogromne znaczenie ma również pora dnia, w jakiej przeprowadzisz czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Pamiętaj, aby zawsze robić to z rana lub po południu. Wszystko dlatego, że nagłe schłodzenie rozgrzanych paneli naraża je na szok termiczny. Oznacza to, że gdybyś zaczął czyścić panele w środku dnia, gdy są maksymalnie rozgrzane, mógłbyś je poważnie szkodzić.

— Mieszkasz w domku jednorodzinnym? Sprawdź, jak najlepiej zoptymalizować inwestycję w instalację fotowoltaiczną dla domu.

Jak samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Oczywiście, czyszczenie paneli fotowoltaicznych możesz zlecić profesjonalnej ekipie. Możesz jednak zrobić to samodzielnie. Zwłaszcza że nie potrzebujesz do tego specjalistycznych preparatów czy sprzętu.

Wprost przeciwnie, zapomnij o silnych detergentach, które wręcz mogą wejść w reakcję z panelami fotowoltaicznymi i je zniszczyć. Zamiast tego do oczyszczenia paneli fotowoltaicznych wystarczy ci woda, w której rozpuścisz niewielką ilość płynu do mycia szyb czy octu winnego. Możesz również użyć nieścieralnego mydła, które następnie spłuczesz wodą.

A czym fizycznie należy umyć panele fotowoltaiczne? Na pewno nie myjką ciśnieniową! Mogłaby ona rozszczelnić łączenia modułu. Odpadają też wszelki szorstkie akcesoria, które mogłyby uszkodzić powłokę paneli fotowoltaicznych.

Natomiast do czyszczenia paneli świetnie nada się miękka, na przykład nylonowa gąbka. Z kolei resztki śniegu usuniesz delikatną szczotką.

Wiesz już, jak należy dbać o instalację fotowoltaiczną. Tak naprawdę większość pracy wykonają za ciebie deszcze i wiatr. Jeśli dołożysz do tego gruntowne czyszczenie paneli fotowoltaicznych dwa razy do roku, instalacja posłuży ci przez dziesiątki lat bez strat na mocy. Nie zwlekaj dłużej, skontaktuj się z nami i ciesz się czystą energią słoneczną własnej produkcji.